Historií prověřené typy pánských bund, které nesmí chybět ve vašem šatníku

11.01.2018

Dnes jsem si pro vás připravila nadčasového průvodce typů pánských bund, které když si pořídíte, nemusíte už řešit, co že se bude nosit další sezónu.

Tyto základní typy pánských bund jsou totiž maximálně nadčasové. 

Dvouřadý vlněný kabátTěžko byste hledali větší klasiku! Dvouřadý vlněný kabát, v angličtině nazývaný Pea Coat, najdeme v pánských šatnících už od 19. století. Jeho typický kompaktní střih vznikl původně jako uniforma pro námořnictvo, která jej měla chránit od mrazivého větru na volném moři. S drobnými obměnami jej naleznete v obchodech i dnes. Poznáte jej podle širokých klop, dvouřadého zapínání na knoflíky, vysoko umístěných lomených kapes a bokové délky. Právě jeho kratší délka je příznivá pro ty z vás, kteří jezdí denně autem a neradi si delší kabát v autě špiní či muchlají. Pokud si teprve začínáte vytvářet svou kolekci kabátu, dvouřadý vlněný kabát by se v mí měl objevit jako první.

Kožená bunda

Všechny ikony stylu minulého století mají jednoho společného jmenovatele a tou je legenda pánských bund, kožený křivák. Od Steva McQueena ve Velkém útěku přes červenou koženou bundu Michaela Jacksona v Thrilleru. Tento kousek by prostě měl ve vašem šatníku mít své čestné místo.

Podle vaší povahy a módního stylu zvolte typ bundy, která vám bude nejlépe vyhovovat a bude se hodit ke zbytku vaší garderóby. Může to být slim fit bunda s užšími rukávy a krátkým střihem, kterou lze kombinovat i s košilí a kravatou. Nemusíte být přímo Tom Cruise v Topgun abyste si pořídili třeba letecký typ bundy s límcem z beránčí kožešiny, který vás zahřeje i v zimním období. Černou koženou bundou rozhodně nic nezkazíte a v posledních letech se stále větší oblibě těší i kombinace hnědé kůže s modrou košilí či kalhotami.

Trenčkot

Stejně tak jako Pea Coat má i trenčkot svou dlouhou historii. Ta sahá až do dob první světové války, kdy byl tento typ kabátu pojmenován po anglickém slově trench, tedy zákop. Právě tam jej totiž vojáci nosili. Thomas Burberry navrhl trenčkoty pro britskou armádu a později vyvinul i nepromokavou a zároveň prodyšnou látku zvanou gabardén, jejíž vynález si nechal též patentovat. S kompletní historií značky se můžete seznámit např. zde.
Typická pro trenčkot je prodloužená délka pod kolena, dvouřadé zapínání a pásek. Charakteristické jsou také četné detaily v jeho zpracování jako je dvojitá pláštěnka v horní části zad nebo zapínací pásky nad lemy rukávů.
Většinou jej v obchodech najdete v typické béžové barvě. Ale pokud se na světlý kabát necítíte, zvolte klidně jednu z tmavších modrých či černých variant.

Lze jej kombinovat s formálním i pohodovým oblečením a nosit v každém počasí, což trenčkot právem pasuje na kabát vhodný pro každou příležitost.

Sportovní parka

Teplá, pohodlná, robustní a stylová. Možná by vás nenapadlo, že původně se typ pánské bundy parka objevil u Inuitů v arktických oblastech Grónska, Kanady a Aljašky, aby jejich nositele chránil před drsnými povětrnostními podmínkami.
Tehdy se jednalo o dámský model zimního ošacení s kožešinovým límcem, který dodnes zůstal pro parku charakteristický. V západní kultuře se pak parka začala objevovat v padesátých letech dvacátého století již obligátně mezi příslušníky americké armády. Jako poměrně levný kousek, který byl dobře dostupný, se stala v Británii symbolem rebelující mládeže a popkultury inspirované britskými Mods v 60. letech, jejichž historii popisuje tento článek.
I dnes zastupuje tato pánská bunda s kapucí, stahovací šňůrkou v pase a prodlouženým zadním dílem spíše neformální módu vhodnou na festival nebo do chladného zimního počasí. 

© 2018 Módní blog. Ušila vám na míru Petra Balounová.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky